Sudbury – miasto na skale.

Całą noc padało a ponieważ od kilku dni mamy temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, rano było parno i duszno- jak w lesie tropikalnym… uroki regionu Wielkich Jezior. Dzisiaj jedziemy do Sudbury – oczywiście tradycyjnie, wyjazd wcześnie rano aby uniknąć korków na autostradzie!

Kiedy już wyjechaliśmy z miejskiej dżungli  dało się odczuć nadchodzący długi weekend (nawet przetaczające się po niebie czarne, ciężkie chmury, gdzieś zniknęły). Na trasie mijamy pickup trucki  z canoe,  z kajakami. Jakąś rodzinę z mini kamperem, czterema rowerami i  kajakiem , ktoś  inny Jeepem ciągnie przyczepkę ze skuterem… Jakaś osobówka wypakowana po brzegi śpiworami, namiotem i coolerami z jedzeniem – zapewne na cały tydzień….

Cała ta grupa towarzyszy nam do Berry, które jest uznawane za pewnego rodzaju „bramę” do cottage country.  Od tego momentu, po kolei gubimy członków „naszej grupy”. Co jakiś czas ktoś skręca w bok, wjeżdżając w gęsty, kanadyjski las…

Im bliżej Sudbury tym bardziej zmienia się teren. Gęste lasy ustępują miejsca skałom , w które wrzyna się droga. Z wiaduktów można podziwiać głębokie wąwozy, na których dnie płynie rzeczka lub połyskuje jezioro….

 

Jak się przekonaliśmy Sudbury to miasto zbudowane na skale a świetnym tego przykładem jest Science North ale o tym za chwilę, najpierw kilka słów o samym mieście.

Sudbury to największe miasto w północnej części prowincji Ontario. Pierwsze europejskie osady zostały założone przez francuskich jezuitów, którzy tuż przed budową Kolei Kanadyjsko-Pacyficznej w 1883 roku założyli  tutaj misję Sainte-Anne-des-Pins (kościół w Sainte-Anne-des-Pins odegrał znaczącą rolę w rozwoju kultury francusko-ontaryjskiej w tym regionie).

 

Podczas budowy kolei w 1883 r. odkryto złoża rudy niklu (jak się później okazało, wynik uderzenia meteorytu 1,85 mld lat temu) i rozpoczęto jego eksploatację. Od tej pory, dzieje Greater Sudbury połączone były z produkcją niklu  a budowa kolei umożliwiła eksploatację tych zasobów mineralnych i transport towarów ( w tym również drewna) na światowe rynki.

 

 

 

Science North to wspaniałe miejsce dla rodzin! Tam wszystko można dotknąć, poeksperymentować, zajrzeć w głąb ciała ludzkiego i  wzbić się w powietrze na symulatorze lotów… Mnie zafascynował  sam budynek, który postawiono dosłownie na skale!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum naukowe, położone na południowo-zachodnim brzegu jeziora Ramsey składa się z dwóch budynków w kształcie płatków śniegu,  połączonych tunelem skalnym, który przechodzi przez uskok geologiczny a wewnątrz głównego budynku z sufitu zwisa 20-metrowy szkielet płetwala zwyczajnego!!!

 

Tunel skalny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symulator lotu.

 

Jedzenie astronautów w kosmosie jest starannie dobrane i przygotowane, aby zapewnić im odpowiednie odżywianie . Obejmuje głównie żywność, która jest lekka i łatwa do przygotowania, a także hermetycznie pakowane dania, które nie wymagają chłodzenia. Astronauci jedzą trzy posiłki dziennie, a dieta jest planowana tak, aby dostarczyć im wystarczającej ilości kalorii, witamin i minerałów.

 

Tutaj należy również wspomnieć o raju na ziemi, zbudowanym z klocków Lego!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugie miejsce w Sudbury, które trzeba zobaczyć to-  Dynamic Earth.

 

Jest to interaktywne muzeum nauk o Ziemi. Obiekt Dynamic Earth, będący własnością i zarządzany przez Science North, czerpie z górniczego dziedzictwa miasta, koncentrując się głównie na wystawach z zakresu geologii i historii górnictwa.

Dynamic Earth oferuje wycieczki po kopalni. Trasa rozpoczyna się od przejazdu siedmiopiętrową windą do kopalni. Następnie prowadzi przez kopalnię, prezentując ewolucję górnictwa od przełomu wieków do czasów współczesnych. Można zobaczyć sprzęt wykorzystywany w kopalniach; od kilofa po współczesne urządzenia sterowane z powierzchni ziemi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przejazd siedmiopiętrową windą do kopalni.

 

 

 

Ewolucję górnictwa od przełomu wieków do czasów współczesnych.

 

Czy wiesz, że sto lat temu w kopalni mogły pracować dzieci od 14 roku życia?!?! A wynagrodzenie za godzinę pracy wynosiło –od $1,50 do $2 ( dzisiaj zaczyna się od kwoty $70,000 rocznie)

Big Nickel.

Na terenie Dynamic Earth znajduje się kultowa atrakcja Sudbury, Big Nickel, Jest to wierna replika kanadyjskiej monety pięciocentowej z 1951 roku. Powstała w 1964 roku i symbolizuje bogactwo, jakie Sudbury wniosło do kanadyjskiej gospodarki dzięki produkcji niklu. Ta dziewięciometrowa moneta została wybita dla upamiętnienia 200. rocznicy wyizolowania i nazwania pierwiastka niklu. Jest on około 64 607 747 razy większy od prawdziwej kanadyjskiej monety pięciocentowej. Od 1999 roku skład monety 5-centowej zmienił się na 94,5% stali, 3,5% miedzi i tylko 2% niklu.

Canada’s Largest Mural.

 

 

Przydatne informacje.

Dynamic Earth, 122 Big Nickel Road, Greater Sudbury, ON

Science North, 100 Ramsey Lake Road, Greater Sudbury, ON.

Posiadacze kart CAA dostaną zniżkę na bilety wstępu do obu obiektów!

Średnia temperatura w kopalni przez cały rok wynosi 13°C, więc polecam zabrać ze sobą coś cieplejszego.

Canada’s Largest Mural, 641 Paris Street, Greater Sudbury, ON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *