Hokej- narodowa duma Kanady.

Hokej, to najpopularniejszy sport w Kanadzie. To tutaj został wymyślony, tutaj usystematyzowany i tutaj jest kochany miłością bezwarunkową.

W hokeja można grać przez cały rok i wcale nie trzeba mieć lodowisk – chociaż muszę przyznać, że Kanada lodowiskami stoi. Latem, mniej ruchliwe ulice, są zastawione bramkami a dzieciaki na łyżworolkach gonią za krążkiem.

Zimą sprawa wygląda trochę inaczej, bo wszyscy wyruszają na zamarznięte stawy lub budują małe lodowiska przy domu.

Historycy dyskutują o korzeniach hokeja na lodzie. Niektóre przekazy mówią, że plemię Mi’kmaq grało w grę podobną do hokeja juz w XVII w. i to właśnie ta gra została zaobserwowana przez Europejczyków.

Wczesny hokej był rozgrywany w prymitywnych warunkach: na zamarzniętych jeziorach, gdzie powierzchnię do gry odgrodzono zaspami śniegu a za bramkę służyły drewniane słupki.

Łowcy w śniegu (1565) autorstwa Pietera Bruegla. Na pierwszym planie widać myśliwych wracających z wyprawy w towarzystwie swoich psów. W tle postacie jeżdżą na łyżwach i grają w gry na lodzie. Wikimedia Commons.

Oficjalne informacje podają, że gra została wymyślona w Kanadzie w 1855r. przez stacjonujących tu angielskich żołnierzy. 3 marca 1875r. w Montrealu odbył się pierwszy mecz hokeja na lodzie w hali Victoria Skating Ring. Spotkanie rozegrano pomiędzy dwiema drużynami składającymi się z dziewięciu zawodników. Kapitanem jednej z drużyn był James Creighton. Zawodnicy grali drewnianym krążkiem. Mecz trwał 60 minut.

Mecz hokejowy w Montrealu, 1893r. To tutaj odbył się słynny mecz hokeja na lodzie rozegrany 3 marca 1875 roku, który IIHF oficjalnie uznaje za pierwszy mecz zorganizowanego hokeja na lodzie. McCord Museum.

Pierwsze próby usystematyzowania zasad gry  podjęli studenci z Uniwersytetu McGilla w 1877r.

Hokej na lodzie na Uniwersytecie McGill, 1884r. Uważa się, że jest to najwcześniejsze znane zdjęcie meczu hokejowego w akcji. Archiwum Kanada.

W 1885r. powstała pierwsza amatorska liga hokejowa w Kingston.

W 1887 roku cztery kluby z Montrealu utworzyły Amateur Hockey Association of Canada (AHAC) i opracowały uporządkowany harmonogram. W 1892 roku Lord Stanley ufundował Puchar Stanleya jako symbol mistrzostw Kanady i wyznaczył Philipa Danskena Rossa i szeryfa Johna Sweetlanda na jego powierników.

Lord Stanley- Hockey Hall of Fame, Toronto.

Pierwsza międzynarodowa impreza z udziałem Kanadyjczyków odbyła się w 1920r. w Antwerpii. Oczywiście Kanada była bezkonkurencyjna. Cztery lata później podczas Igrzysk Olimpijskich w Chamonix, Kanadyjczycy potwierdzili swoją przewagę wygrywając ogromną ilością bramek. Pierwszy raz Kanada poniosła porażkę z Anglią w 1936r. podczas Zimowej Olimpiady w Garmisch-Partenkirchen. Kolejne zaskoczenie miało miejsce w 1954r. kiedy to Kanadyjczycy ulegli zespołowi z ZSRR. Wraz z  pojawieniem się drużyny z ZSRR skończyła się dobra passa Kanady.

1972r. mecz: Kanada- Związek Radziecki. Źródło: www.famouspictures.org.

 Do historycznego wydarzenia doszło w 1972r. kiedy to najlepsi gracze  z NHL zagrali z  zawodnikami z Związku Radzieckiego. Obie drużyny rozegrały 8 meczów. 4 w Kanadzie i 4 w ZSRR. Kanada wygrała.

Do historii hokeja przeszedł też inny mecz- finałowy pojedynek pomiędzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi podczas Zimowej Olimpiady w Vancouver 2010. Głowy obu państw założyły się o skrzynkę piwa, że wygra drużyna z ich kraju. Po meczu Obama dostarczył Harperowi skrzynkę kanadyjskiego piwa Molson.

Stephen Harper odebiera piwo Molson z rąk ambasadora Stanów Zjednoczonych, Davida Jacobsona.

National Hockey League.

Przez pewien czas w Kanadzie istniały drużyny zawodowe i amatorskie, jednak w 1917r. postanowiono założyć jedną organizację i tak powstała Narodowa Liga Hokejowa zwana NHL (National Hockey League).

NHL  rozszerzyło swoją działalność na Stany Zjednoczone w 1924 r. wraz z założeniem Boston Bruins , a do 1926 r. składało się już z dziesięciu drużyn z Ontario, Quebecu, regionu Wielkich Jezior i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj NHL jest najsłynniejszą na świecie zawodową ligą hokejową. Składa się ona z 32 drużyn, 7 kanadyjskich i 25 amerykańskich. Kanadyjskie drużyny grające w NHL to: Vancouver Canucks, Edmonton Oilers, Calgary Flames, Winnipeg Jets, Toronto Maple Leafs, Ottawa Senators oraz Montreal Canadiens.

Gablota z pucharem Stanleya. Hockey Hall of Fame, Toronto.

Najważniejszym trofeum w NHL to oczywiście Puchar Stanleya, który jest przechodni, co oznacza, że jest przekazywany zespołowi, który go wygrał przez zwycięzców poprzedniego sezonu, a każdy zawodnik, którego drużyna zdobyła puchar, otrzymuje pamiątkowy sygnet.

Gablota z pamiątkowymi sygnetami. Hockey Hall of Fame, Toronto.

GO  BULDOGS !!!!

Muszę szczerze wyznać, że nigdy nie byłam fanką żadnego sportu ani też nic nie uprawiałam.

O hokeju i kanadyjskich drużynach wiedziałam niewiele, więc kiedy zdecydowałam się pójść na mój pierwszy mecz, wybrałam zupełnie przypadkowe drużyny.

Moje pierwsze wrażenie, to zaskoczenie. Na mecz przyszły rodziny z maleńkimi dziećmi!!!  Od razu przypomniały mi się mecze piłki nożnej w Polsce i tzw. kibole bijący się na stadionach. Tutaj takie coś nie ma miejsca. Wszyscy się świetnie bawili a najmłodsi widzowie krzyczeli najgłośniej GO BULDOGS!!!!

Zadziwiające było tempo tej gry. Momentami trudno było nadążyć za krążkiem.  Imponująca była też zręczność, z jaką poruszali się zawodnicy.

Pod koniec pierwszej tercji byłam już kibicem jednej z drużyn a przy drugim golu krzyknęłam JEEEST!!!- aż mój mąż spojrzał na mnie z zaskoczeniem i niedowierzaniem….

Mecz zakończył się kilkoma złamanymi kijami, jedną bójką wśród zawodników( podobno to normalne) oraz wynikiem 3:1 dla ,,mojej” drużyny.

Hokej natomiast zyskał nowego fana!!!

Kanada to kraj, gdzie przez sporą część roku panuje zima, do tego wyjątkowo mroźna i śnieżna, dlatego nie jest zaskoczeniem, że najczęściej uprawiane są sporty  zimowe. Niektórzy nawet żartują, że nauczyli się jeździć na łyżwach zanim nauczyli się chodzić. Jeśli dodamy do tego fakt, że hokej został wymyślony w Kanadzie, to Kanada ma najlepszą ligę i to Kanada wydała najlepszych graczy ( Wayne Gretzky, Sidney Crosby czy Steve Yzerman-  żeby wymienić kilku), wówczas staje się oczywiste dlaczego Kanadyjczycy kochają ten sport!

Kiedyś zastanawiałam się – jak to możliwe, że te wszystkie dzieciaki odkładają  telefony, komputery i gry, po to aby wyjść z domu i grać w hokeja?!?!  aż wreszcie zrozumiałam, że hokej to nie jest zwykła gra ale to narodowa świadomość, kultura i duma.

Hokej to nr. 1 w Kanadzie!

Wayne Gretzky, „The Great One”.

Ciekawostki:

– według Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w sezonie 2021/22 w Kanadzie znajdowało się 2860 krytych i 5000 odkrytych lodowisk hokejowych.

– w sezonie 2021/22 według Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w Kanadzie zarejestrowanych było łącznie ponad 513 tysięcy hokeistów.

– drużyna Montreal Canadiens zdobyła puchar aż 24 razy.

– w Toronto mieści się Hockey Hall of Fame, gdzie można obejrzeć wystawione przedmioty należące do sławnych hokeistów.

– największą kanadyjską gwiazdą hokeja jest Wayne Gretzky, zdobył  on puchar Stanley 4 razy.

– innym sławnym hokeistą jest Tim Horton, był on nie tylko świetnym graczem ale i biznesmenem. Otworzył najpopularniejszą w Kanadzie sieć kawiarni Tim Hortons.

– w Hokey Hall of Fame znalazł się również Polak – Henryk Gruth.

– puchar Stanleya jest wykonany ze srebra, waży 15 kg i jest wysoki na 90cm

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *