Spuścizna po Lucy Maud Montgomery.

W Polsce, Lucy Maud Montgomery znana jest przede wszystkim z serii ośmiu tomów powieści o Ani Shirley. Nie każdy wie, że Maud w sumie napisała dwadzieścia powieści, pięćset wierszy i tyle samo krótkich opowiadań i to nie wszystko!

Maud to niezwykle pracowita osoba. Przez całe życie prowadziła pamiętniki oraz Scrapbooks czyli albumy do których wklejała pamiątki, zdjęcia czy suszone kwiaty.

Większość pamiątek po Maud znajduje się w Archives of Guelph, Ontario.

Kolekcja obejmuje:

– 10 pamiętników. Opasłe tomy zawierają po 500 stron każdy (z wyjątkiem pierwszego tomu). zdobione są licznymi fotografiami (w większości wykonanym przez sama pisarkę) oraz pocztówkami.

– 4 „Black Scrapbooks”, które powstały już po wyjeździe z wyspy ( dwa pierwsze tzw. Blue and Red Scrapbooks, które powstały na wyspie, zanim Maud wyszła za mąż,  znajdują się w Confederation Centre of the Arts w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda). W albumy te pisarka wklejała wszelkiego rodzaju pamiątki, np. pocztówki, wycinki z gazet, listy, zaproszenia, suszone kwiaty, fotografie czy skrawki materiałów wraz z projektami strojów. Są to przepiękne albumy, pokazującą artystyczną duszę Maud.

Blue and red scrapbooks.

Black scrapbooks.

-175 książek z prywatnej biblioteki Montgomery.

-75 książek jej autorstwa (pierwsze wydania) oraz tłumaczenia na języki obce, w tym POLSKI! ( każda z tych książek jest opatrzona podpisem Montgomery oraz jej logo- małym czarnym kotkiem, które sama rysowała).

Opis jest chyba zbędny.

-1273 fotografie oraz 1181 negatywów, w znacznej większości robione przez Montgomery, która kochała fotografię. Fotografowała nie tylko ludzi czy miejsca ale też wnętrza domów czy swoje ukochane koty.

-rękopis powieści „Rilla of Ingleside” (rękopis ‘’Anne of Green Gable” znajduje się w Confederation Centre of the Arts w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda).

– ceramika, którą posiadała Maud, w tym słynne Staffordshire pottery dogs.

Maud i jej słynne Staffordshire pottery dogs.

– wyroby dziewiarsko-hafciarskie wykonane przez autorkę między innymi: strój do chrztu, szal oraz słynna z wpisu w pamiętniku- patchworkowa poszewka na poduszkę.

Synna poszewka na poduszkę.

– list z 22 kwietnia 1942r.,  napisany przez Montgomery na dwa dni przed śmiercią.

Artefakty te zostały odkupione od syna Montgomery, dr. E. Stuart’a Macdonald’a, który był ich prawnym właścicielem oraz wykonawcą testamentu (rękopis powieści „Rilla of Ingleside” oraz list wykonany na dwa dni przed śmiercią zostały przekazane do archiwum).

Wszystkie te przedmioty są dostępne dla osób pragnących je zobaczyć, należy jednak umówić się wcześniej i zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień!

Zdjęcia:

Agnieszka Urbanska.

Zbiory Archivum w Guelph.

The Lucy Maud Montgomery Album, Kevin McCabe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *