Słodka dekoracja.

Pochodzenie laski cukrowej jest nieco niejasne. Legenda głosi, że po raz pierwszy pojawiły się w haczykowatej formie około 1670 roku. Niemiecki dyrygent chóru martwił się, aby dzieci siedziały spokojnie przez całą długą bożonarodzeniową szopkę, więc dał im do jedzenia cukierki. Ponieważ chciał przypomnieć im o Bożym Narodzeniu, ułożył je w kształt litery „J” jak laski pasterskie, aby przypominały o pasterzach, którzy odwiedzili Dzieciątko Jezus w pierwsze Boże Narodzenie.

Pierwszy zarejestrowany „cukierek” pochodzi z 1837 roku z wystawy w Massachusetts w USA. Cukierki zaczynały jako proste laski białego cukru, a kilka lat później dodano czerwone paski. Po raz pierwszy udokumentowano, że nazwano je „cukrowe laski” w 1866 roku.

Największa firma produkująca cukierki- Spangler Candies produkuje codziennie 2,7 miliona cukrowych lasek w 24 różnych smakach (wg. strony internetowej producenta).

Kanada ma swoją firmę- Karma Candy, która od prawie 50 lat produkuje słodycze – czekoladowe króliczki, czekoladowe jajka, czekoladowe serca, lizaki, mnóstwo cukierków i najważniejsze- cukrowe laski.

Cukrowa laska, w zależności od wagi, zawiera od 15-100 kalorii.

Największa na świecie cukrowa laska została zrobiona przez  Alaina Roby’ego w 2012 roku. Miała 15,5 m długości i wymagała około 408 kg cukru.

Cukrowe laski to prosta mieszanka cukru, syropu kukurydzianego i aromatyzowanych olejków, ale smakołyki są tak popularne, że według National Confectioners Association są numerem jeden w sprzedaży słodyczy nieczekoladowych w miesiącu grudniu.

Dzisiaj cukrowe laski znajdziemy wszędzie: jako świecąca dekoracja przed domem, jako cukierek zawieszony na choince czy okruszki posypane na latte ze Starbucks.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *