Rejon Waterloo.

Ostatnio pisałam o Menonitach i Amiszach zamieszkujących Kanadę i chciałabym przy nich jeszcze trochę pozostać, jako że spora ich  część osiedliła się właśnie w rejonie Woterloo, nadając mu dość wyjątkowy charakter.  Najbardziej znane miejscowości, oczywiście ze względu na swoich  mieszkańców to Elmira oraz St. Jacobs.

Dzisiaj o miasteczku Św. Jakuba.

 Na tereny dzisiejszego St. Jacobs,  Menonici z Pensylwanii przybyli na początku XIX w.

Do 1852r.w małej osadzie nad rzeką Conestogo wybudowano tamę, tartak, młyn, szkołę, 4 hotele oraz pocztę. Miejscowość nazwano Jacobstettel  (wioska Jakuba) na cześć Jacoba C. Shidera, który był zasłużonym mieszkańcem osady. Z czasem dodano Święty- aby brzmiało przyjemniej, jednakże w wierze menonickiej nie ma świętych.

W 1855r, wioska liczyła 400mieszkańcównatomiast w szkole uczyło się 66 uczniów. W 1891r. wybudowano linię kolejową, jednak nie pomogło to przyciągnąć do St. Jacobs nowych osadników. Według spisu ludności z 2016r. miejscowość ta liczyła 1988 osób.

Aby lepiej poznać historię miasteczka można się wybrać ze Stroll Walking Tours na pieszą wycieczkę po miasteczku ( w czwartki i niedziele). Juanita  nie tylko opowie wiele ciekawych anegdot ale również wskaże najlepsze miejsca na zakupy czy pokaże wszystkie 13 murali.

Zapewne nie wiele osób wie ale znane w Kanadzie  Home Hardware powstało właśnie w St. Jacobs. Wszystko zaczęło się od kuźni i sklepu z narzędziami na początku XX w.  kilka dekad później niezależni właściciele sklepów z narzędziami uznali, że założenie organizacji i tym samym dokonywanie zakupów hurtowo pozwoliłaby na nabycie towarów po niższych cenach.  9 listopada 1967 roku nazwa i logo Home Hardware stały się oficjalne. W 1981 roku firma Home Hardware połączyła się z firmą Link Hardware z siedzibą w zachodniej Kanadzie, tworząc sieć krajową.

Conestoga River Pottery to ekskluzywny warsztat garncarza studyjnego Phila Yordy’ego, w którym produkuje się około 75% rękodzieła, które można znaleźć w sklepie, gdzie prezentowane są również  prace wielu innych rzemieślników i artystów.

Firma Hamel Brooms działa w regionie Waterloo od 1908r. i jest ostatnim producentem mioteł kukurydzianych w całej Kanadzie. W ofercie można znaleźć również artykuły wyposażenia wnętrz, w tym wyroby żeliwne i witraże.

Waterloo Central Railway to zabytkowa kolej oferująca przejazdy historycznymi pociągami pasażerskimi trasą pomiędzy Northfield  Drive w Waterloo, targiem rolniczym St. Jacobs, wioską St. Jacobs i miastem Elmira.

W starym młynie znajduje się  Muzeum Syropu Klonowego. Odwiedzający to specjalistyczne muzeum mogą poznać historię i proces wytwarzania syropu klonowego dzięki wystawom i filmom. Artefakty obejmują stary i nowy parownik oraz formy do cukierków.

Każdy ślad to nawiercony otwór.

W St. Jacobs rzemieślnicy pracują w zabytkowych budynkach : młynie, silosach, czy starej fabryce a odwiedzający mogą podejrzeć jak są wykonywane słynne kołdry, ceramika, witraże czy biżuteria.

Dzięki temu w miasteczku nie brakuje fantastycznych butików.

W Artefacts Salvage & Design można znaleźć : tradycyjne elementy, takie jak drzwi, kompletne wejścia frontowe, osłony kominków, elementy schodów, żeliwne kraty podłogowe i okucia do drzwi z mosiądzu i żelaza, zostały wzbogacone o ozdobne kolumny, wsporniki gzymsowe, ozdobne płytki kominkowe, blaszany sufit, żelazne ogrodzenia, rzeźbione kamieniarka, terakota oraz asortyment ozdobnych bram i krat okiennych z odlewu i kutego żelaza.

Jeśli ktoś chciałby zjeść coś pysznego i przy okazji zrobić zakupy to najlepszym miejscem będzie- Fat Sparrow Block .

Z kolei miłośnicy piwa powinni odwiedzić  Block Three Brewing.

To tylko kilka ciekawych miejsc z pośród  niemal 100 sklepów i butików.

Parking w St. Jacobs.

W odległości ok. 2  kilometrów od miasteczka znajduje się  największy w Kanadzie targ rolniczy, który co roku przyciąga niemal milion odwiedzających.

St. Jacobs Market.

Targ został założony w 1952 i pierwotnie znajdował się przy Victoria Street w Kitchener i dopiero w 1975r. został przeniesiony do obecnej lokalizacji w  Woolwich. Ówczesny budynek spłonął w 2013r. Dwa lata później otwarto nowy dwukondygnacyjny budynek. Na niższym poziomie znajdują się sprzedawcy żywności, a na górnym – sprzedawcy dekoracji wnętrz i rękodzieła.

W głównym budynku polecam odwiedzić stoisko z syropem klonowym od miejscowego farmera. Przy zakupie jego produktów dostajemy szpileczkę, którą możemy zaznaczyć na mapie kraj, z którego pochodzimy (mapa, którą widzimy obejmuje klientów od momentu  odbudowy budynku, natomiast wcześniejsza spłonęła).

Również na parterze sprzedawane są najlepsze w regionie smażone jabłka w cieście, serwowane z gałką lodów i/lub syropem klonowym- „The Fritter Co” oraz polsko-ukraińskie wyroby cukiernicze- ,,Karlik Pastry”.

„The Fritter Co”

„Karlik Pastry”.

Na Pietrze z kolei polecam zobaczyć wyroby z drewna : „Masterpiece Lasered Wood”. Artysta drewna Paweł Szewc tworzy wyjątkowe, ręcznie wykonane przedmioty z naturalnego drewna liściastego. Znajdziemy tam od przyborów kuchennych tj: deski do krojenia z drewna, drewniane podstawki prze  zdobione drewniane pudełka, gry planszowe, warcaby, pudełka po piękne meble.

Na stoisku obok – „Koka Bora” znajdziemy długopisy wykonane ręcznie z egzotycznego drewna.

Na terenie obiektu znajduje się kilka budynków, między innymi jest tam budynek, którego sporą część zajmuje pchli targ,  osobny budynek, gdzie sprzedawane są gotowe dania oraz obora dla zwierząt gospodarskich.

Na placu przed budynkiem głównym, swoje płody rolne, sprzedają okoliczni rolnicy oraz Menonici.

Ostatnio otwarto również Muzeum Menonitów, gdzie odwiedzający mają okazję wejść do repliki domu spotkań Starego Porządku i poznać tradycje i zwyczaje oraz porozmawiać z osobą, która należała do społeczności menonitów.

Naprzeciwko St. Jacobs Market znajduje się Market Road Antiques. Jest  to  centrum handlowe z antykami o powierzchni 20 000 stóp kwadratowych, z ponad 100 stoiskami, gdzie można znaleźć meble, wyroby szklane, narzędzia, biżuterię, przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki i książki, odzież vintage, zabawki i nie tylko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *