Niagara-On-The-Lake.

W cieniu Niagara Falls, miejscowości słynnej na cały świat z  majestatycznego wodospadu o tej samej nazwie, mieści się małe miasteczko Nagara On The Lake.

Słynna altranka w NOTL.

Miasteczko mniej znane jednak bardzo urokliwe, pełne historii, zabytków, galerii, restauracji i parków.  Położone w miejscu, gdzie rzeka Niagara spotyka się z jeziorem Ontario.

NOTL ( tak nazywane jest przez mieszkańców) było pierwotnie znane jako Butlesburg, na cześć pułkownika J. B. Butlera. Miasto otrzymało oficjalny status w 1781r, kiedy to zostało nazwane Newmark- okazało się być też rajem dla brytyjskich lojalistów uciekających ze Stanów Zjednoczonych. Wówczas też pełniło funkcję stolicy, jednak w związku z bliską odległością od granicy i ciągłymi walkami, stolica została przeniesiona do miasta York (obecnie Toronto). W czasie wojny w 1812r. miasto zostało zdobyte przez wojska amerykańskie po czym zrównane z ziemią i doszczętnie spalone. Po wojnie odbudowano dzielnicę mieszkalną wokół Queen St. i King St. Odbudowano również nowy sąd, tym razem poza zasięgiem dział Fortu Niagara( należy dodać, że mieści się on po drugiej stronie rzeki).

Strzałka wskazuje miejscce altanki w NOTL natomiast po przeciwnej stronie rzeki widać Fort Niagara w USA. Zdjęcie z :marinas.com.

Budynek Sądu oraz Wieża Zegarowa- pobudowana w celu upamietnienia mieszkańców miasta, którzy poświęcili swoje życie w pierwszej wojnie światowej.

Hotel  Prince of Wales.

Głównym punktem miasta jest hotel  Prince of Wales- nazwany tak na cześć wizyty księcia i księżnej Yorku (późniejszego króla Jerzego V i królowej Marii) w 1901 roku . Hotel zbudowano w 1864r i przepięknie wykończono dziełami szyki wykonanymi na zamówienie oraz misternie inkrustowanymi podłogami.

Hotel  Prince of Wales. Zdjęcie z oficjalnej strony hotelu.

Hotel  Prince of Wales. Zdjęcie z oficjalnej strony hotelu.

Pobyt w pokoju na zdjęciu to koszt ok. 500 dol. za dobę.

Apteka.

Miasteczko może pochwalić się jedną z najstarszych aptek w Kanadzie. Działała ona przez prawie 150  lat. W 1971r. apteka została przkształcona w muzeum. Budynek jest jedynym zachowanym obiektem z okresu Konfederacji Kanadyjskiej w NOLT. To co sprawia, że apteka jest tak wyjątkowa, to wyszukany ozdobny charakter wystroju wnętrza i elementów wyposażenia.

Pole golfowe.

Innym, znaczącym ze względów historycznych, miejscem jest pole golfowe- najstarsze w Ameryce Północnej! Każdy entuzjasta tej gry, a musze przyznać, że Kanadyjczycy uwielbiają grać w golfa, może cieszyć się grą i podziwiać malownicze widoki rozciągające się  wzdłuż brzegu jeziora Ontario.

Royal George Theatre.

Koneserów kultury przyciąga Festiwal Shaw. Pierwszy sezon festiwalu odbył się w 1962r. i składał się z zaledwie ośmiu programów. Od tego czasu festiwal rozrósł się a produkcje można oglądać od maja do grudnia.

King Street Gallery. Zdjęcie z oficjalnej strony galerii.

Z kolei koneserów sztuki przyciągają wyjątkowe galerie. Jedna z najpopularniejszych to King Street Gallery, która mieści się w najstarszym budynku w mieście. Pierwszy, drewniany budynek, powstał w  1791r. Po pożarze w 1813r. budynek odbudowano trzy lata później. W budynku na górnym piętrze, od samego początku mieściła się Loża Masońska, natomiast parter jest zarezerwowany dla galerii, w której można znaleźć różnorodne dzieła – od malarstwa po tekstylia.

Upper Canada Native Art Gallery. Na jednym ze zdjęć widać rękawice wykonane z futra skunksa.

Każdy, kto interesuje się sztuką rdzennej ludności, powinien odwiedzić Upper Canada Native Art Gallery . Galeria specjalizuje się w sztuce Eskimosów oraz Haudenosaunee. Zespół Upper Canada Native Art jest znany w branży ze swojego doświadczenia w pozyskiwaniu i kolekcjonowaniu najlepszych unikalnych, jedynych w swoim rodzaju dzieł sztuki.

Butiki i galerie w NOTL.

NOTL słynie z małych butików z rękodziełem czy ubraniami. Każdy, kto szuka ubrań nietuzinkowych, wykonanych ze świetnych materiałów, takich, które są niedostępne w sieciówkach, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Bardzo polecam Irish Desigh. Właściciele sklepu wyemigrowali z Irlandii do Kanady 33 lata temu i otworzyli sklep w NOTL. Specjalizują się w swetrach z dzianiny Aran, płaszczach zimowych, biżuterii, oficjalnych towarach Guinnessa i wielu innych. Oczywiście wszystko jest autentycznie irlandzkie. 

Just Christmas Store.

Jeśli ktoś kocha święta Bożego Narodzenia tak bardzo jak ja, to oczywiście powinien zajrzeć do sklepu: Just Christmas. Jest to najstarszy całoroczny bożonarodzeniowy sklep w Kanadzie. Przed Świętami można tam nawet spotkać Św. Mikołaja.

Ciasta kominowe.

Inne wyjątkowe miejsce to Budapest Bakieshop, gdzie wypiekane są ciasta kominowe. W piekarni można zobaczyć na własne oczy cały proces — mieszanie, wałkowanie, rośnięcie i pieczenie oraz wybrać swoje ulubione nadzienie!

Fort George.

Dzisiaj NOTL to urocze miasteczko jednak w przeszłości stanowiło strategiczny punkt wojskowy. W mieście znajduje się jeden z fortów: Fort Mississauga- zbudowany w latach 1814-1816 w strategicznym miejscu u ujścia rzeki Niagara,  powstał, aby zastąpić Fort George w ochronie brytyjsko-kanadyjskiej strony granicy i przeciwdziałać Fortowi Niagara na stronie amerykańskiej ( po drugiej stronie rzeki Niagara).

Nieco poza miastem znajduje się  Fort George, zbudowany w 1796-1802 służył jako kwatera główna armii brytyjskiej podczas wojny w 1812r. Tuż za fortem znajduje się pięć drewnianych baraków tzw. Butler’s Barracks- przeznaczenie tego miejsca jest związane z brytyjską okupacją w latach 1812-1871.

Polski Cmentarz Wojskowy.

Polski akcent.  Na niewielkim cmentarzu przy kościele St.Vincent de Paul znajduje się Polski Cmentarz Wojskowy. Pochowani tam żołnierze przybyli do Kanady aby dołączyć do obozu im. Tadeusza Kościuszki w latach 1917-1919. Zmarli oni na epidemię panującą w tym czasie.

Na ulicach otaczających główną arterię można zobaczyć wiele pięknych domów. W niektórych z nich mieszczą się zajazdy i pensjonaty, w których można się zatrzymać.

Region Niagara znany jest z najlepszych w Kanadzie winnic i oczywiście wina lodowego. Co roku w styczniu NOTL gości Icewine Festiwal.

Ale najpierw, czym jest kanadyjskie wino lodowe? Zasadniczo jest to specjalne wino deserowe produkowane z mrożonych winogron. Wymaga połączenia magicznego wyczucia czasu i starannej produkcji. Potrzebne są co najmniej trzy pełne noce z temperaturą poniżej -8C, aby winogrona uwolniły swoje unikalne stężenie cukrów, kwasów, smaków i aromatów. Pracochłonny proces i niska wydajność oznaczają, że koszt wina lodowego jest wyższy niż w przypadku zwykłych win. Wina lodowe charakteryzują się silnie skoncentrowanym, słodkim smakiem, ich kolor waha się od bladozłotego do jaskrawo rubinowej czerwieni.

W tym roku Icewine Festiwal odbywa się na zamkniętym fragmencie Queen St. a wstęp jest bezpłatny. https://niagarawinefestival.com/event-calendar

Jak dojechać.

Z Toronto to ok. 130 km. Najlepiej jest wybrać się autem, wówczas można zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy lub zrobić tour po winnicach.

Jeśli ktoś nie ma możliwości wynajmu auta jest inna opcja dojazdu jednak znacząco dłuższa i bardziej skomplikowana. Z Toronto można dojechać do Burlington pociągiem GO Train: https://www.gotransit.com/en/trip-planning/seeschedules, po czym należy się przesiąść na autobus do Niagara Falls. Z Niagara Falls do Niagara-On-The-Lake można dostać się za pomocą pomarańczowej linii WEGO https://wegoniagarafalls.com/routes/ Autobusy kursują wahadłowo co 60 min.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *