Merry Christmas po kanadyjsku.

Kanada, ze względu na swoją mozaikę narodowościową, nie ma oficjalnej religii ale chrześcijaństwo jest wiarą dominującą ale nawet tutaj będą występowały pewne różnice w zależności od grupy etnicznej czy prowincji/terytoriów. Jednak są pewne zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem typowe dla całej Kanady.

Boże Narodzenie to wyjątkowy i magiczny czas i dlatego Kanadyjczycy uwielbiają wszystko co związane z tym świętem. Właściwie to już od listopada Kanadyjczycy żyją świętami. Zaraz po Halloween zmieniane są dekoracje na bożonarodzeniowe- zawieszane na domach lampki i ubierana choinka. W sklepach czekają już mikołaje, dziadki do orzechów, kalendarze adwentowe, skarpety na prezenty i miliony innych ozdób. Kanadyjczycy kochają do tego stopnia święta Bożego Narodzenia, że istnieją tutaj otwarte cały rok sklepy z dekoracjami świątecznymi, to w Toronto odbywa się najstarsza parada Św. Mikołaja. Uwielbiane są również świąteczne jarmarki, loterie, koncerty, czy balet „Dziadek do Orzechów”.

Im bliżej świąt, tym więcej dekoracji jest wystawianych przed domem. W tym roku mam wrażenie, że ktoś ogłosił konkurs na najbardziej udekorowany dom, bo dosłownie całe ulice toną w światełkach i dmuchanych postaciach z kreskówek.

W Kanadzie dzieci wierzą, że Św. Mikołaj przechodzi przez komin i zostawia prezenty w skarpecie zawieszonej nad kominkiem. Aby podziękować Mikołajowi, dzieci zostawiają mu ciastko a reniferom marchewkę. Prezenty są otwierane 25 grudnia wczesnym rankiem, bo przecież kto by spał, skoro czekają na niego wypełnione prezentami skarpety! Po odpakowaniu prezentów rozpoczyna się wielkie gotowanie. Tradycyjna bożonarodzeniowa kolacja jest bardzo podobna do spożywanej w święto Dziękczynienia. Składa się z pieczonego indyka, sosu, farszu, warzyw, sosu żurawinowego i przepysznych deserów: Yule Log – to słodki biszkopt przekładany masą, który wygląda jak drewniana kłoda, Trifle- jest to rolada biszkoptowa zatopiona w owocach i bitej śmietanie, oczywiście nie  może zabraknąć lasek cukrowych. Świątecznym trunkiem jest tutaj Eggnok ( ajerkoniak) przygotowany na bazie jajek, gałki muszkatołowej, cukru, mleka i rumu.

W drugi dzień Świąt (26 grudnia) wszyscy szturmują sklepy, dzień ten jest bowiem znany z najlepszych poświątecznych wyprzedaży. Boxing Day to największy dzień zakupów w roku.

 Kanadę uznano za jeden najlepszych krajów na świecie i tak faktycznie jest, ze swoim pięknym zimowym otoczeniem, życzliwymi ludźmi i bogatą tradycją to idealne miejsce na spędzenie okresu świątecznego.

Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
odpoczynku w rodzinnym gronie,
spełnienia najskrytszych marzeń
przesyła z dalekiej Kanady

Agnieszka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *