Gdy w niedzielę o świcie budzi Cię miarowe tempo bębnów, oznacza to tylko jedno- kamping na Kaszubach w Ontario!
Na początku ciche, dochodzące z oddali takty z czasem, w miarę zbliżania się grupy, lepiej dające się rozpoznać bębny nadające tempo marszu … To był mój pierwszy kamping na Kaszubach, więc w pośpiechu ubrałam się i wybiegłam przed namiot zobaczyć co się dzieje…. W tym samym momencie, obok namiotu przemaszerowała grupa harcerzy, wybijając rytm na bębnach. Dopiero teraz zorientowałam się, że podobne odgłosy dochodzą z różnych kierunków, bowiem w różnych miejscach w lesie rozlokowane były obozy innych zastępów, które tak jak ten, który właśnie minął mój namiot, zmierzają do głównej drogi i dalej wspólnie do Kaplicy pod Sosnami.
Nasi znajomi, szczęśliwi posiadacze kajaka, popłynęli na drugą stronę jeziora, ja z Mężem, spacerkiem, podążaliśmy za odgłosem bębnów do kaplicy na mszę….
I tak od dekad, w każdą niedzielę podczas obozów harcerskich, odprawiana jest tutaj msza święta, bez dzwonów, organów, złoconych sufitów… tak po prostu, pod gołym niebem….
Kaszuby i Wilno.
To właśnie na tych terenach w połowie XIX w. osiedlili się pierwsi polscy emigranci. Pochodzili oni z Kaszub. Pierwsze kilkanaście rodzin przybyło tu w 1858r. Jednym z powodów, dla którego osiedlili się właśnie na tym terenie, było niezwykłe podobieństwo krajobrazu do tego w ojczyźnie.
Na początku osada nosiła nazwę Princetown, jednak po przybyciu do osady księdza Ludwika Dembskiego, zmieniono nazwę na Wilno. Nazwę tą nadano na cześć ks. Ludwika Bembskiego (urodzonego właśnie w Wilnie), który był przywódcą duchowym swoich parafian.
W 1894 r. w ten rejon dotarła kanadyjska kolej atlantycka, która niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Dawna trasa kolejowa została przebudowana na ścieżkę rekreacyjną a na terenie ówczesnego dworca kolejowego znajduje się muzeum prezentujące wczesną historię miasta. W skansenie zobaczyć można przedmioty codziennego użytku pionierów oraz stare maszyny i narzędzia. Skansen powstał dzięki Wilno Heritage Society. Jest otwarte dla zwiedzających w lipcu i sierpniu. W maju odbywa się tu coroczny Dzień Kaszubski.
Kaszuby to nie tylko Wilno, to również Franciszkański Ośrodek Rekolekcyjno Wypoczynkowy oraz harcerze.
Pierwsze jednostki harcerskie w Kanadzie powstały w latach 30tych ubiegłego stulecia przy parafiach oraz polskich stowarzyszeniach. Kolebką ZHP w Kanadzie jest Winnipeg. To tam została założona pierwsza drużyna. Następne jednostki powstały w Toronto, Montrealu czy Hamiltonie.
Na początku lat 50tych O. Rafał Grzondziel, Franciszkanin, odwiedził przyjaciela w Barry’s Bay. Tak bardzo spodobała mu się okolica, że postanowił założyć tutaj Katolicki Ośrodek Młodzieżowy, gdzie miały odbywać się obozy harcerskie. Założono Komitet Rozbudowy Ośrodków Harcerskich, którego celem było zakupienie ziemi oraz zbudowanie i zagospodarowanie Ośrodka Harcerskiego. Jeszcze tego samego roku zbudowany został główny budynek, w którym kilkadziesiąt zuchów spędziło pierwsze kolonie. W kolejnych latach powstały jadalnia, baraki mieszkalne i gospodarcze. Na terenie ośrodka zbudowano również Kaplicę pod Sosnami, w której znajduje się obraz Czarnej Madonny.
Kaszuby to przepiękne tereny ale przede wszystkim piękna polska tradycja!