Dzień św. Patryka.

Raz w roku, 17 marca, Kanada staje się zielone a to za sprawą św. Patryka.

Kiedy irlandzcy imigranci zaczęli przybywać do Kanady, przynieśli ze sobą swoją kulturę i tradycje. Jedną z tych tradycji były oczywiście obchody dnia św. Patryka.

Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich.

Jako nastolatek św. Patryk został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika.

Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent do Galii. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu i przyjął święcenia kapłańskie.

Legenda głosi, że Święty we śnie usłyszał głos, który nakazał mu wrócić do Irlandii aby szerzyć tam  naukę Chrystusa. Do Irlandii powrócił już jako biskup misyjny. Jego praca doprowadziła do ewangelizacji większej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów i klasztorów.

Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie.

Jedną z najczęstszych tradycji w Kanadzie są parady. Największa odbywa się w Montrealu. Jest to dzień zabawy i celebrowania wszystkiego co irlandzkie.

Symbole:

Kolor zielony – nawiązuje do krajobrazów wyspy oraz koniczyny. Jest to  kolor szczęścia i pomyślności.

Trójlistna koniczyna – nieodzownym symbolem jest trójlistna koniczyna, która posłużyła św. Patrykowi aby wytłumaczyć koncepcję Trójcy Świętej.

Węże – zgodnie z legendą, św. Patryk wytępił wszystkie węże, które są metaforą pogaństwa, od którego Święty uwolnił wyspę.

Leprechaun – to skrzat, który wg mitologii celtyckiej zamieszkuje Irlandię, ma 70-90 cm wzrostu, nosi wysoki kapelusz, zielony kubraczek i strzeże garnca ze złotem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *