Bonjoure Quebec!

Prowincja Quebec.

Krajobraz Quebecu jest usiany tysiącami jezior i rzek. Największa- rzeka Świętego Wawrzyńca, przecina południową część Quebecu z zachodu na wschód i jest jedną z najważniejszych dróg wodnych w Ameryce Północnej. Prowincja Quebec stanowi prawie jedną szóstą całkowitej powierzchni Kanady i tym samym jest największą z 10 prowincji Kanady pod względem powierzchni i ustępuje tylko Ontario pod względem liczby ludności.

Rzeka Św. Wawrzyńca.

Ludzie i język.

Z całej populacji Quebecu prawie połowa to potomkowie 10 000 pierwotnych francuskich osadników. Québécois stanowią ponad cztery piąte całej frankofońskiej( francuskojęzycznej)  populacji Kanady. Około jedna dziesiąta mieszkańców Quebecu jest pochodzenia brytyjskiego.

Pomimo brytyjskiej dominacji od 1759r w prowincji Quebec udało się zachować francuską tożsamość do tego stopnia, że językiem urzędowym jest tutaj właśnie francuski.

Dwa razy w historii Kanady (1980r i 1995r), Prowincja Quebec próbowała nawet, na drodze referendum niepodległościowego, stać się tworem suwerennie stowarzyszonym z innymi prowincjami, wspólną sferą ekonomii, włącznie z utrzymaniem wspólnej waluty- w pierwszym głosowaniu i całkowicie oddzielnym w drugim, jednak w obu przypadkach głosujący opowiedzieli się przeciwko ( należy tutaj dodać, że małą przewagą głosów).

Quebec City- serce i dusza francuskiej Kanady.

Miasto Quebec- stolica prowincji, jest najstarszym miastem w Kanadzie. Nazwę Quebec po raz pierwszy użyto w 1608 roku. Wywodzi się ona od słowa jednego z plemion zamieszkujących tamtejsze tereny i znaczy- „gdzie zwęża się rzeka”.

Początki Quebecu sięgają lat 1534-35, kiedy to francuski odkrywca Jacques Cartier wylądował na terenie dzisiejszego Gaspé i objął w posiadanie ziemię w imieniu króla Francji.

Stałe osadnictwo europejskie w regionie rozpoczęło się dopiero w 1608 r., kiedy Samuel de Champlain założył fort na Przylądku Diamond, miejscu dzisiejszego miasta Quebec.

Quebec to enklawa francuskiej kultury i historii. Jedyne ufortyfikowane miasto na kontynencie na północ od Meksyku. Zabytkowa, stara dzielnica Quebecu, znana z murów obronnych, kościołów, restauracji tarasowych i dobrze wydeptanych brukowanych uliczek jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brama- St. John Gate.

Fun przez cały rok.

Quebec to miejsce całorocznych uroczystości, od letniej muzyki na Równinie Abrahama po mroźny toast w Hôtel de Glace.

Latem, wszyscy miłośnicy muzyki, wszelkiego gatunku, spotykają się właśnie w Quebec na Letnim Festiwalu.

Każdy, kto chce pośmiać się na występach najlepszych komików z Quebecu i Francji-  ComediHa! Fest Québec jest koniecznością!

Jesienią można wziąć udział w maratonie lub spotkać się z rdzenną ludnością na słynnym Pow Wow.

Pod koniec listopada rozpoczyna się niemiecki jarmark bożonarodzeniowy. Styczeń i luty to czas na  Québec Winter Carnival, pobyt w Ice Hotel lub zabawę w Village Vacances Valcartier.

To tylko kilka pozycji z długiej listy imprez, festiwali czy koncertów.

Maskotka Québec Winter Carnival oraz Quebec’s Ice Hotel.

Magiczny urok zimy.

Do Quebec wybraliśmy się zimą aby sprawdzić czy faktycznie jest tam tak pięknie…. i było!!!!!

Spacer po starej części miasta, po wybrukowanych uliczkach, pięknie udekorowanych świątecznymi dekoracjami i lampkami zyskuję jeszcze większego uroku.

Hotel- Fairmont Le Chateau Frontenac

Na początek, perła Quebecu- Fairmont Le Chateau Frontenac, podobno najczęściej fotografowany hotel na świecie.  Wygląda jak ogromny zamek; tak naprawdę  zbudowany właśnie jako hotel pod koniec XIX w. Wraz z rozbudową trakcji kolejowych, Kanadyjska Kolej Pacyficzna inwestowała również w budowę hoteli wzdłuż linii kolejowych. Cena pokoju może się wahać od ok. 300 dolarów do nawet 4 tyś. dolarów na dobę!

Lieu historique national des Forts-et-Châteaux-Saint-Louis.

Tuż obok słynnego hotelu mieści się promenada Terrasse Dufferin. Pod promenadą znajdują się pozostałości rezydencji i siedziby władz francuskich i brytyjskich gubernatorów z lat 1620-1834- Lieu historique national des Forts-et-Châteaux-Saint-Louis.

Promenada Terrasse Dufferin.

Widok na rzekę oraz miasto Levis.

Idąc wzdłuż promenady można dojść aż do Równiny Abrahama. Po drodze rozpościera się majestatyczny widok na rzekę. Innym punktem na trasie, wartym zobaczenia jest Cytadela- La Citadelle de Québec. Zbudowana w latach 1820-1850, jest częścią fortyfikacji miasta Quebec. Najpierw okupowana przez wojska brytyjskie, a następnie przez Królewską Artylerię Kanadyjską, Cytadela jest aktywnym garnizonem wojskowym.

La Citadelle de Québec.

Z placu przed hotelem Fairmont Le Chateau Frontenac można zjechać w dół kolejką linową uruchomioną w 1879 roku do Quartier Petit Champlain- najstarszej części miasta, gdzie kiedyś francuscy artyści wybudowali swoje domy. Dzisiaj to dzielnica z ponad trzydziestoma budynkami, które zachowały swój pierwotny charakter. Mieszczą się w nich butiki z rękodziełami oraz  restauracje, w których można delektować się daniami tworzonymi z miłością i pasją. Nie wspominając o legendarnym Théâtre Petit Champlain i Ghost Tours, które promują lokalną kulturę i historię. Na końcu uliczki znajduje się budynek z muralem przedstawiającym historię dzielnicy.

Kolejka linowa-Funiculaire du Vieux-Québec.

Zabytkowe uliczki w dzielnicy Quartier Petit Champlain.

Mural-Fresque du Petit-Champlain.

W tej samej okolicy znajduje się Placen Royale, z równie urokliwymi butikami, galeriami i restauracjami no i z tym najsłynniejszym muralem- La Fresque des Québécois. Ten kolosalny mural (wysoki prawie na trzy piętra i powierzchni 420 m2) z 1999 roku, opowiada długą historię miasta Quebec w kultowym miejscu, na rogu rue Notre-Dame w dzielnicy Petit Champlain. Potrzeba było dwunastu artystów z Francji i Kanady, nadzorowanych przez ekspertów (historyków, geografów i innych), aby namalować ogromny fresk, który ilustruje ponad 400-letnią historię miasta i jego ważne postacie.

Placen Royale.

Słynny mural- La Fresque des Québécois.

Kolejne, ważne miejsce na mapie to bazylika Notre Dame.  Pierwsza budowla na tym miejscu pochodzi  z 1647r. Bazylika została dwukrotnie zniszczona. Po raz pierwszy przez bombardowanie Brytyjczyków podczas oblężenia Quebecu w 1759r (odbudowana siedem lat później). Oraz w 1922r. kiedy to zniszczeń dokonał pożar. Renowację rozpoczęto rok później. W bazylice znajdują się pierwsze w Ameryce i siódme na świecie ,, Drzwi  Święte”- otwierane na czas Roku Świętego- przejście przez nie symbolizuje otrzymanie odpustu. ,, Drzwi Święte” znajdują się we wszystkich czterech bazylikach w Rzymie, jedne w Hiszpani i jedne w Francji.

Bazylika- Notre-Dame de Québec Basilica-Cathedral oraz ,, Drzwi Święte”.

Wnętrze Bazyliki.

Bardzo polecam Muzeum Cywilizacji (Musee de la Civilisation). Wystawy dotyczą starożytnych i współczesnych społeczeństw światowych, w tym Pierwszych Narodów, Nowej Francji i współczesnego Quebecu. Drugie muzeum to Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (National Museum of Fine Arts of Quebec). Kolekcja obejmuje ponad 40 000 dzieł od XVI wieku do współczesności. W kolekcji znajdują się przede wszystkim prace, które zostały wykonane w Quebecu lub przez artystę z Quebecu, chociaż obejmuje także prace z innych części Kanady i reszty świata.

Muzeum Cywilizacji. (Musee de la Civilisation: by Wikipedia).

Makieta Quebec, Muzeum Cywilizacji.

Jedną z atrakcji starej części miasta jest La Boutique de Noel de Quebec- całoroczny sklep z dekoracjami świątecznymi i nie tylko.

Ja oszalałam na punkcie tego sklepu!!!

Sklep- La Boutique de Noel de Quebec.

Bon appétit.

W starej części Quebec trudno szukać fastfoodów. Quebeccy szefowie kuchni uczynili z miasta kulinarna mekkę łącząc wpływy francuskie, brytyjskie oraz rdzenne.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest restauracja La Buche, serwująca dania kuchni Quebecu  w rustykalnym lokalu. Ich topowe danie to Pate Chinois czyli kanadyjski tzw. Schepperd’s Pie. Bardzo miękkie mięso wołowe pieczone w sosie barbeque, serwowane z ziemniakami piure oraz gotowaną kukurydzą i specjalnie przygotowanym sosem pomidorowym. To był najlepszy Schepperd’s Pie, jaki kiedykolwiek jadłam. Na deser koniecznie spróbuj cukierka z syropu klonowego.

Restauracja- La Buche.

Cukierek z syropu klonowego oraz słynny Schepperd’s Pie.

Moja ulubiona kawiarnia- Café La Maison Smith Notre-Dame.

Quebec to wyjątkowe miasto, takie europejskie, przez co inne od pozostałych Kanadyjskich miast. Pełne tradycji i świadome swojej tożsamości.

To miast, które koniecznie trzeba odwiedzić!!!

Butiki i restauracje.

Budynek Parlamentu.

Hotel Frontenac.

Au revoir Quebec !!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *