23 maja 1873r.

23 maja 1873r. Parlament Kanady uchwalił ustawę o utworzeniu policji konnej dla terytoriów północno-zachodnich. Północno- Zachodnia Policja Konna (NWMP) była prekursorem kultowej Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej( RCMP) potocznie nazywani ,,Mounties’’.

W 1870r. Kanada kupiła od Kampanii Zatoki Hudson tzw. Ziemię Ruperta (obszar obejmował około   3 861 400 kilometrów kwadratowych, czyli ponad jedną trzecią całej współczesnej Kanady- dzisiejsza Manitoba, Alberta, Saskatchewan oraz część terytoriów północnych. Tereny te były zamieszkane przez kupców z Europy, Indian oraz Metysów (potomków ze związku białego mężczyzny z Indianką lub białej kobiety z Indianinem).

 Od południa, na terytorium Kanady, przechodzili handlarze z USA, którzy w zamian za skóry bawołów i bobrów, płacili bronią, amunicją i alkoholem. Ich whisky, nazywana ,, wodą ognistą’’, prowadziła do przemocy i  okrucieństwa, siejąc tym samym spustoszenie wśród Indian.

W maju 1873r.uchwalono ustawę o utworzeniu NWMP, a w sierpniu pierwsi rekruci udali się do Fort Garry ( obecnie Winnipeg) na szkolenie.

Kandydaci musieli być mężczyznami w wieku od 18 do 40 lat oraz umieć czytać i pisać. Ich mundury były wzorowane an mundurach armii brytyjskiej.

Ok. 300 osób zostało wysłanych, aby rozprawić się z handlarzami z USA oraz do patrolowania 800 000 km kwadratowych dzikich terenów.

Jako jedyna władza w regionie Mounties posiadali szeroki zakres obowiązków, od pełnienia funkcji poczmistrzów po celników. Egzekwowali prawo i utrzymywali spokój publiczny. Chirurdzy z NWMP często zajmowali się cywilami. Pod ich nadzorem ukończono zachodnie przedłużenie Canadian Pacific Railway, przeprowadzili również pierwszą falę poszukiwaczy złota do Yukonu. Byli również ogromnym wsparciem dla pierwszych osadników, którzy nie mieli doświadczenie w przetrwaniu w dziczy. Mounties stali się symbolem kultury kanadyjskiej. W Polsce najbardziej znany  konstabl z Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej to Benton Fraser z kultowego serialu ,, Na południe’’

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *