1 lipca 1867r.

Dzisiaj Dzień Kanady.

Canada Day jest często nazywane narodzinami Kanady, choć tak naprawdę 1 lipca 1867r. to rocznica ważnego wydarzenia, które utorowało drogę do suwerenności kraju.

Związek brytyjskich kolonii północnoamerykańskich –Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji  oraz Prowincji Kanady ( obecnie Ontario i Quebek) był pierwszym Krokiem w powolnym procesie budowania narodu, które miało spełnić marzenie o kraju ,,A Mari Usque ad Mare” –od morza do morza.

Na początku lat sześćdziesiątych XIX w. polityka Prowincji Kanady była naznaczona niestabilnością i impasem. Utworzenie ogromnej armii Stanów Zjednoczonych spowodowało  obawy przed amerykańską aneksją. Wielka koalicja z 1864r. zjednoczyła reformatorów George’a Browna Johna A. Macdonalda i George-Etienne Cartier i utorowała drogę do konferencji w Charlottetown ( wrzesień 1864r.), gdzie delegaci prowincji spotkali się aby rozważyć zjednoczenie brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej. Rozmowy kontynuowano w Quebec City a wszystkie decyzje spisano w 72 rezolucjach, które stały się podstawą do Konfederacji. Do najważniejszych kwestii rozstrzygniętych w Quebec City należał skład parlamentu i podział uprawnień  między Rządem Federalnym i Prowincjonalnym.

Konferencja londyńska, trwająca od grudnia 1866r. do lutego 1867r. była ostatnim etapem przełożenia 72 rezolucji z 1864r. na ustawodawstwo. Rezultatem była brytyjska ustawa o Ameryce Północnej z 1867r. ,,British North America Act, 1867’’ ( obecnie nazywana ustawą konstytucyjną), która została podpisana przez królową Wiktorię 29 marca 1867r. a ogłoszona 1 lipca 1867r.

Cztery prowincje utworzyły Dominium Kanady, które z czasem się powiększyło o tereny wykupione od The Hudson’s Bay – Manitobę i Terytorium Północno-Zachodnie. W 1871r. przyłączono Kolumbię Brytyjską, a w  1873r. Wyspę Księcia Edwarda. Yukon powstał w 1898r. a prowincje Alberta i Saskatchewan w 1905r. Nowa Funlandia dołączyła do Konfederacji w 1949r natomiast Nunavut , w większości zamieszkałe przez naród Inuitów, zostało utworzone w 1999r.

Kanada, na przestrzeni lat, stopniowo zyskiwała suwerenność,  aż w końcu stała się całkowicie suwerenna wraz z uchwaleniem Ustawy Konstytucyjnej w 1982r.

Dokument przedstawiający rezolucje konferencji w Quebecu (1864), z rysunkami przypisywanymi Sir Johnowi A. Macdonaldowi.

Konwencja w Charlottetown, PEI, delegatów z legislatur Kanady, Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji i Wyspy Księcia Edwarda w celu uwzględnienia Związku Brytyjskich Kolonii Północnoamerykańskich. 11 września 1864, Charlottetown, PEI.

Zdjęcie Jamesa Ashfielda przedstawiające obraz kanadyjskiego artysty Roberta Harrisa z 1884 r. „Konferencja w Quebecu w 1864 r., Aby ustalić podstawy unii brytyjskich prowincji północnoamerykańskich”, znany również jako „Ojcowie Konfederacji”. Oryginalny obraz został zniszczony w pożarze budynków Parlamentu w 1916 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *